Maitsetaimed potti! Tule vaata, mis ja kus!

Kas pole värsketel ürtidel mõnus lõhn! Kui oled poest poti basiilikut ostnud, hakkab ju kohe suu vett jooksma ja kõht läheb tühjaks. Aga kas tead, kuidas pidevalt köögis head ürdilõhna hoida? Korista koduselt aknalaualt kaktused ja raja sinna hoopis üks tubane maitsetaimede peenar.

Peenra nimetusega me muidugi liialdasime ja tuleb tunnistada, et ka eksitasime sind. Tegelikult peaksid sa ürditaimi hoopis eraldi potis kasvatama, et anda neile just nii palju niiskust ja hoolt, kui iga taim vajab. Kui sul selliseid aknalaudu pole, kus potipõllundust harrastada (4–5 tundi päikest), siis meisterda (või lase meisterdada) näiteks köögisaarele spetsiaalse valgustusega koht. Väga dekoratiivne!

Praegu on suvi aga ees ja maitsetaimi saad edukalt kasvatada ka rõdul või terrassil. Mõned suuremad entusiastid kasvatavad rõdul isegi köögivilju.

Kasuta ürtide istutamiseks spetsiaalset maitsetaimede mulda või kui sul on kodus tavalist potilillede mulda, siis sega seda kaktusemullaga. Enamikele ürtidele meeldib kergem muld, kust vesi kiiresti läbi jookseb. Ja ära unusta drenaaži ehk paari-kolme kivikest, mis mullale alla lähevad. Potid peaksid olema sellised, mis lasevad alt vett läbi, sest muidu hakkavad su armsate taimede juured mädanema ja unistus tubasest ürdipeenrast läheb vett vedama.

Vaatame aga nüüd täpsemalt, milliseid taimi sa potis kasvatada saad.

Pune

Puneta ei saa ei Itaalia, Mehhiko ega Lähis-ida köök. Näpista seda tomatikastmesse, suppidesse, liharoogadesse ja hautistesse. Muide, pune on üks neist taimedest, millel on kuivatatuna rohkem maitset. Ära lase mullal ära kuivada ja kasta siis, kui pealmine mullakiht on kuiv. Pune vajab keskmist kuni tugevat valgust.

Tüümian

Tüümian on väga dekoratiivne ja kui sulle selle maitse ei meeldi, võid seda ka lihtsalt ilutaimena kasvatada. Tüümianil on tegelikult teine nimetus veel – aed-liivatee. See taim tahab palju valgust, aga mitte nii palju vett kui mõni teine maitsetaim.

Rosmariin

Rosmariin on eriti hea mitmesuguse liha, kartuli ning oliiviõli maitsestajana. Rosmariinile meeldib suviti kuumem ning talviti jahedam, aga endiselt tugeva valgusega kasvukoht.

 

 

 Münt

Mündilehti võid näpistada nii tee, toidu kui ka Mojito sisse. Hoia muld niiske ja paiguta taim keskmise kuni tugeva valguse kätte. Münt on ometi üks tänuväärne taim, mis saab ka meie kesise valgusega hakkama.

 Basiilik

Basiilik, tomat, mozzarella ja törts oliiviõli – meie võiksimegi ainult Caprese salatist elada! Basiilik annab paljudele roogadele hoopis teise meki ja on asendamatu Itaalia toitude tegemisel. Basiilik tahab palju vett ja palju valgust, sellepärast kasvab ta kõige paremini lisavalgustusega kohas. Noh seal köögisaarel näiteks.

Ühte basiilikutaime ei õnnestu sul aga kuigi pikalt kasvatada, sest see läheb lihtsalt puiseks – sellepärast peaksid iga mõne nädala tagant uued seemned potti pistma.

Petersell

Kas pole tore nimetus ühel taimel! Sama tore on selle maitse supi ja salati sees. Petersell tahab samuti palju valgust. Kasuta sügavamat potti.

Till

Nõukaaegsete kodukokkade lemmikürt till on tänuväärne maitsetaim ka tänasel päeval. Till vajab sügavat potti ning palju päikesevalgust. Kasta, kui mulla pealmine kiht on kuiv.

 

Taimi, mida köögis kasvatada, on veel mitmeid – katseta julgesti!

Allikad:
Gardeners 
Balcony Garden Web

 


Seotud artiklid